Nemeckí kolegovia v Čiernej nad Tisou

Nemeckí kolegovia v Čiernej nad Tisou

Návšteva železničiarov z DB Cargo a DB Cargo Czechia v Čiernej nad Tisou v stredu, 23. augusta, opäť pripomenula význam tohto prekladiska na hranici s Ukrajinou. Nemeckí a českí kolegovia sa zaujímali o vlakotvorbu v stanici, spracovanie vlakov a prekládku tovarov. Na pretras prišlo aj rozširovanie spolupráce pri doprave vlakov zo Slovenska do Nemecka. Aktuálne sa z tovarov smerujúcich do Nemecka prekladajú v Čiernej nad Tisou väčšinou agroprodukty, v menšej miere aj oceľ a železo. V minulosti to bola v podstate len hutnícka produkcia, no vojna na Ukrajine zmenila pôvodné tovarové toky. Tovary prekladané v Čiernej nad Tisou smerujú najprv do zriaďovacej stanice Žilina-Teplička, odkiaľ sa päťkrát týždenne vypravuje ucelený vlak do nemeckej zriaďovacej stanice v Halle.
Prepravy do Nemecka z Čiernej nad Tisou majú stúpajúcu tendenciu. V roku 2020 poznačenom covidom síce prudko klesli, ale postupne sa obnovili. V roku 2021 sa cez Čiernu nad Tisou prepravilo do Nemecka vyše 80-tisíc ton tovarov, no v nasledujúcom roku to bolo už vyše 144-tisíc ton. Za prvých sedem mesiacov tohto roka štatistiky udávajú 110-tisíc ton tovarov.

© 2024 ZSSK CARGO - Všetky práva vyhradené
ZAYOmedia.com